W dzisiejszych czasach korzystanie z Internetu jest równoznaczne z dostępem do niezliczonych platform poświęconych różnym tematom. Można tu znaleźć wszystko: sklepy, banki zdjęć, przepisy kulinarne i oczywiście najróżniejsze informacje naukowe. W rzeczywistości największą istniejącą wyszukiwarką internetową jest Google, a jej głównym zadaniem jest udzielanie odpowiedzi na nasze pytania w najbardziej odpowiednich momentach.

Większość osób korzystających z Internetu korzysta z wyszukiwarek, w tym pracownicy służby zdrowia, którzy czasami muszą zweryfikować informacje, aby potwierdzić swoje diagnozy lub być na bieżąco z nowymi osiągnięciami medycznymi.

Internet jest wprawdzie doskonałym źródłem informacji i stanowi część naszego codziennego życia, ale gdy prowadzimy bardzo szczegółowe poszukiwania w dziedzinie nauki, może on dostarczyć nam wątpliwych lub błędnych danych. W związku z tym należy wiedzieć, że istnieją wyszukiwarki medyczne, których celem jest dostarczanie badań o bezpiecznych i naukowo potwierdzonychwynikach.

Co to są wyszukiwarki medyczne i do czego służą?

Wyszukiwarki medyczne to niezwykle użyteczne platformy. Ich głównym celem jest przekazywanie wiedzy naukowej, w tym najnowszych badań. Osoby pracujące w służbie zdrowia powinny być na bieżąco informowane o najnowszych osiągnięciach w swojej dziedzinie.

Lekarze często uzupełniają i aktualizują informacje uzyskane podczas studiów, zwłaszcza gdy mają do czynienia ze szczególnymi i trudnymi przypadkami. Wyszukiwarki medyczne mają zatem przewagę nad książkami referencyjnymi nie tylko ze względu na nowe informacje, które oferują, ale także dlatego, że są one dostępne z każdego miejsca na świecie i łatwo dostępne.

Chociaż wyszukiwarki medyczne są wykorzystywane głównie przez pracowników służby zdrowia, należą do domeny publicznej, więc każdy, kto interesuje się nauką, może uzyskać do nich dostęp i zapoznać się z nimi.

Przydatność wyszukiwarek medycznych

Podstawowym zastosowaniem wyszukiwarek medycznych jest dostarczanie informacji całemu środowisku naukowemu w najbardziej odpowiednim czasie, bez względu na to, gdzie się ono znajduje.

Ponieważ są one umieszczane w Internecie, stanowią również środek popularyzacji wiedzy naukowej, ponieważ zachęcają do jej rozpowszechniania wśród wszystkich zainteresowanych tematem. Umożliwiają one również udostępnianie badań i raportów innym pracownikom służby zdrowia za pośrednictwem platform komunikacyjnych, takich jak poczta elektroniczna.

Mogą one również stanowić narzędzie pomocy pacjentom. Jeśli ktoś oczekuje na diagnozę lub cierpi na jakąś chorobę, informacje tam zgromadzone mogą złagodzić pewne obawy, pod warunkiem, że będzie starał się w pełni zrozumieć dany temat, a nie uciekać się do samodiagnozy.

Najbardziej wiarygodne i najważniejsze wyszukiwarki medyczne

Oczywiście istnieją niezliczone wyszukiwarki medyczne, ale niektóre z nich są bardziej wiarygodne niż inne. Z tego powodu zalecamy następujące działania:

PubMed

PubMed jest platformą numer jeden wśród wyszukiwarek medycznych. Szczególną cechą tej wyszukiwarki jest to, że większość jej treści jest napisana w języku angielskim, ponieważ artykuły w niej zawarte należą do katalogu Narodowej Biblioteki Medycznej Stanów Zjednoczonych.

W każdym razie portal ten oferuje bezpłatnie bardzo cenną bazę bibliografii medycznej: na platformie znajduje się ponad 30 milionów prac i badań , które są stale aktualizowane.

MEDES

Inną wyszukiwarką preferowaną przez badaczy i pracowników służby zdrowia jest MEDES. Działa od 2006 r. i gromadzi dużą liczbę opracowań w języku hiszpańskim. Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie internetowej, platforma ta specjalizuje się w przekazywaniu wiedzy naukowej w naszym języku i zawiera dużą liczbę czasopism naukowych, które można filtrować alfabetycznie lub według interesującego nas tematu.

HONcode Search

Wyszukiwarka HONCode zawiera informacje certyfikowane przez Health On The Net Foundation (HON), organizację non-profit, której filozofią jest zapewnienie lekarzom i pacjentom dostępu do wysokiej jakości informacji medycznych i zdrowotnych. Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie internetowej, certyfikat HON gwarantuje, że informacje tam zawarte są całkowicie przejrzyste i spełniają standardy etyczne organizacji.

SciELO

SciELO to jedna z najważniejszych wyszukiwarek dla latynoskiej społeczności naukowej. Został on stworzony i opracowany przez Centrum Informacji o Naukach o Zdrowiu Ameryki Łacińskiej i Karaibów we współpracy z Fundacją Wspierania Badań Naukowych Stanu Sao Paulo. W tej wyszukiwarce można znaleźć wiele badań prowadzonych przez pracowników naukowych należących do kilku prestiżowych instytucji i uniwersytetów mających siedzibę w regionie.

Medyczna baza danych o podróżach

Medyczna baza danych o podróżach to platforma specjalizująca się w wiedzy naukowej stosowanej w dziedzinie zdrowia. Jego zasada opiera się na dowodach, czyli cechach, które porządkują, klasyfikują i hierarchizują informacje. Jest to jedna z preferowanych wyszukiwarek dla pracowników naukowych, badaczy i studentów medycyny.

Google Scholar

Google Scholar, znany również jako Google Scholar, to wyszukiwarka Google specjalizująca się w przeszukiwaniu literatury naukowej z różnych dziedzin (medycyna, nauki społeczne, nauki humanistyczne). Dzięki filtrom wyszukiwania możemy znaleźć wszystko, od książek po artykuły naukowe, materiały konferencyjne, prace magisterskie i doktorskie, między innymi.

Wskazówki dotyczące wyszukiwania wiarygodnych informacji medycznych w Internecie

Przede wszystkim, aby uzyskać wiarygodne informacje w Internecie, najważniejsze jest, aby pozostać w obrębie znanych i renomowanych portali, które w przypadku medycyny są wyspecjalizowane w tej dziedzinie wiedzy.

Ważne jest także sprawdzenie informacji w różnych źródłach. Nigdy nie zaszkodzi potwierdzić znalezione dane za pomocą innych wiarygodnych źródeł. Należy pamiętać, że linki traktowane priorytetowo przez Google nie zawsze są najbardziej wiarygodne. Aby uzyskać naukowo zweryfikowane informacje, należy starać się być jak najbardziej precyzyjnym podczas zadawania pytania.

Na koniec zalecamy, aby zawsze sprawdzać źródła, z których korzystamy, aby mieć pewność, że informacje, jeśli nie są prawdziwe, to są przeciwstawione lub zweryfikowane przez środowisko naukowe.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz